Harmonogram OHB (2019/2020)

Na harmonogramu letošního kurzu usilovně pracujeme! Pro ilustraci přikládáme harmonogram loňského roku. Témata přednášek zůstávají napříč ročníky téměř identická.

Náplň kurzu
Co můžeš v průběhu kurzu očekávat? Každé pondělí tě čeká přednáška na téma dotýkající se organizování zážitkových a dobrovolnických akcí. Po přednášce je prostor pro večerní program, ať už v režii organizátorů nebo účastníků kurzu. Obvykle se jedná o kytarování, deskové hry nebo jen povídání u kofoly či hrnku čaje. V popřednáškovém čase se budeme též věnovat prezentacím garantovaných víkendovek a podíváme se do zákulisí víkendovek, které zažijete jako účastníci. Pondělní přednášky jsou během zkouškového období nahrazeny odpočinkovými kluby a dílnami.

Kurz OHB se kromě teoretické přípravy skládá také z víkendových akcí, kde si zážitkový program vyzkoušíš na vlastní kůži. Behěm roku tedy počítej s pár víkendy, které do kurzu investuješ. Na úvodní víkendovce se jako účastník seznámíš s ostatními kurzisty a s konceptem zážitkových akcí Hnutí Brontosaurus. Na své garantované víkendovce se naplno zapojíš do organizátorského týmu za podpory zkušeného garanta a uspořádáš vlastní pracovně-zážitkovou akci. Nemine tě ani zdravokurz. Vše uzavřeme záěrečnou víkendovkou, kde si jako účastník zažiješ i náročnější programy.

Legenda k přednáškám:
účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu – účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
účast na těchto akcích velmi doporučujeme – účast na těchto akcích velmi doporučujeme
akce doplňkové, oddychové, zajímavosti - účast není tak důležitá – akce doplňkové, oddychové, zajímavosti – účast není tak důležitá

Datum Název Typ Akce Důležitost
30. 9. Zahajovací přednáška přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Vítáme tě. Na zahajovací přednášce se ti představí celý náš tým a dozvíš se všechny podstatné informace ke kurzu. Budeme mít prostor na tvé otázky a očekávání i na seznámení s ostatními účastníky a na pár aktivit a her.
7. 10. Zážitková pedagogika přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Chceš, aby si účastníci z tvých akcí odnesli co nejvíc a aby je to někam posunulo? Tak to by se ti mohly metody zážitkové pedagogiky hodit. Co to vlastně zážitkovka je a jak ji používat k rozvoji účastníků se dozvíš právě na této přednášce.
14. 10. Seznamky, icebreakery, dynamicsy, důvěrovky přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Zde si na vlastní kůži vyzkoušíš nejzákladnější typy her pro práci se skupinou a dozvíš se, jak je správně používat. A kromě toho lépe poznáš tváře, co už dva týdny vídáš.
21. 10. Organizátorský tým přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Jak si správně vybrat lidi do organizátorského týmu? Jaké role můžou v týmu jednotliví organizátoři zaujmout? Koho v týmu potřebuješ mít? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět.
25. – 28. 10. Úvodní víkendovka víkendovka účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Úvodní víkendovka, kde se všichni pořádně poznáme a hlavně si ji pořádně užijeme! Úvodní víkendovka je nedílnou součástí kurzu. Udělejte si prosím tento víkend čas.
4. 11. Večer garantovaných víkendovek přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Tento večer představí garanti podzimních i jarních víkendovek své nápady na akce. Každý by se měl přidat do jednoho z týmů, a v průběhu následujících měsíců se aktivně podílet na přípravě vybrané akce. Tak už začni přemýšlet, které termíny se ti hodí.
29. 10. Propagace přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Jak to udělat, aby ti na akci přijeli ti správní lidé a ve správném počtu? Jak se od nich dopředu dozvědět všechny důležité informace? A kdo mi s propagací může pomoci?
5. 11. Večer garantovaných víkendovek přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
v týdnu 1. týmovka celovečerní na garantovanou víkendovku přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Od vytvoření týmu na garantovanou víkendovku budete mít následující týden, abyste se sešli na svou první týmovku. Přesný den i místo je na vás (včetně vašeho garanta).
12. 11. Ekovýchova přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Co je ekologie? Opravdu je to o tom, jak se kvalitně přivázat ke stromu v deštném pralese? Často jde mnohem víc o úplně běžné denní situace.
19. 11. Hospodaření na akci přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Peníze, dotace, rozpočet, účetnictví,… Není to tak složité, jak se na první pohled zdá, jen je potřeba na nic nezapomenout a nebát se zeptat. Přijď načerpat nezbytné informace o hospodaření na akci a zjistit, jak se nedostat do červených čísel a neplatit zbytečně ze svého kapesného.
26. 11. Dobrovolnictví a neformální vzdělávání přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Pokud budeš organizovat akce v rámci Brontosaura nebo na ně jezdit, určitě se setkáš s dobrovolnictvím. Proč vůbec někdo pracuje dobrovolně a jak jej k tomu správně motivovat? Jak udělat z dobrovolnické práce jeden ze seberozvojových programů akce?
30. 11. – 2. 12. Víkend uvádění her víkendovka účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Akce je tady a ty najednou stojíš před účastníky. Co jim říct? Jak je dobře namotivovat ke hře, co říct a neříct v pravidlech a jak to pak celé důstojně ukončit? A jak se na tohle všechno dobře připravit?
3. 12. Dramaturgie I.: Teoretická dramaturgie přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Kvalitně pracovat s dramaturgií je jedním z vrcholů organizátorského umění… Dá už trochu práce poskládat program akce tak, aby směřoval k nějakému cíli, nesl myšlenku, kterou chceme předat, a ještě byl propojen příběhem či motivem. A navíc, každý to dělá trochu jinak…
10. 12. Dramaturgie II.: Praktická dramaturgie přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Už víme, kam směřujeme, ale jak to dostat do programu? A jak spojit aktivity do vyváženého celku, ze kterého by si účastníci odnesli maximum? A co s tím, když na akci zjistím, že to běží jinak, než jsme plánovali?
v týdnu vánoční klub klub akce doplňkové, oddychové, zajímavosti - účast není tak důležitá
Dárečky, stromeček a koledy… A možná přijde i Jezíšek!
7. 1. klub – masáže a relaxace klub akce doplňkové, oddychové, zajímavosti - účast není tak důležitá
Trocha relaxace a duševní hygieny nikdy neuškodí. Zvláště ne organizátorům! Případně jiný klub dle chutě!
14. 1. klub – vařící klub klub akce doplňkové, oddychové, zajímavosti - účast není tak důležitá
Jak uvařit pro 20 lidí a ještě si to užít? A co dělat, když toho po ruce moc není. Případně jiný klub dle chutě!
21. 1. klub – fotoworkshop klub akce doplňkové, oddychové, zajímavosti - účast není tak důležitá
Jak funguje fotoaparát a co že je to ta dírková komora? Jak fotit tak, aby se na akci hezky vzpomínalo a příště lépe propagovalo. Případně jiný klub dle chutě!
28. 1. klub – ImproDramaWORKshop klub akce doplňkové, oddychové, zajímavosti - účast není tak důležitá
Jak sehrát scénku, aby to bylo ono? Přije si trochu potrénovat dramatické dovednosti. Případně jiný klub dle chutě!
4. 2. klub (malostrukturovka) klub akce doplňkové, oddychové, zajímavosti - účast není tak důležitá
Aneb ne všechny hry musí mít pevná pravidla, občas je to lepší jinak. Případně jiný klub dle chutě!
11. 2. klub – dramatika a motivace, atmosféra na kurzu klub akce doplňkové, oddychové, zajímavosti - účast není tak důležitá
Jak správně pracovat s atmosférou a jak vygradovat zážitky, na které budou všichni ještě dlouho vzpomínat. Případně jiný klub dle chutě!
15. 2. – 17. 2. Víkend zpětné vazby a reflexe víkendovka účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Reflexe a zpětná vazba jsou klíčovou součástí zážitkové pedagogiky. Vždyť bez ohlédnutí a uspořádání myšlenek bychom se toho moc nenaučili. Vést správně velkou reflexi, kde chcete účastníky dovést k nějaké myšlence či poznání, je opravdu umění. Člověk se to naučí až po několika pokusech a omylech. Zde máte příležitost si zažít prvních pár z nich.
18. 2. Práce se skupinou přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Co dělá z účastníků skupinu a jak ji nastartovat tak, aby si to všichni spolu opravdu užili a program šlapal sám? Někdy je třeba to trochu rozproudit, někdy zase stmelit, pracovat s atmosférou a hlavně na začátku dobře seznámit… Ale kdy je na co správný čas?
Skupina lidí, ať už účastníků či organizátorů, je vždy jako živý organizmus, se kterým je potřeba umět zacházet. A pro práci se skupinou existují také užitečná pravidla a principy, které je dobré mít na paměti, pokud nechcete skončit v rybníku i se svým spacákem.
25. 2. Hnutí Brontosaurus přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Kdo jsme a proč jsme? Co děláme a jak jsme došli k tomu, co děláme?
1. – 3. 3. garantovaná víkendovka víkendovka účast na těchto akcích velmi doporučujeme
Termín pro garantovanou víkendovku, kterou budeš mít příležitost si v týmu dalších kurzistů a pod vedením zkušeného garanta zorganizovat.
4. 3. Leadership a vedení týmu přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Jakým způsobem dovést skupinku lidí k tomu, aby fungovala jako tým? Jak motivovat, jak dodržet časový plán, jak udělat z velkého a složitého úkolu zábavu a radost? Co musí leader rozhodně udělat a co může naopak bez obav delegovat na svůj tým?
11. 3. Bezpečnost a řízení rizik přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Obezřetnost je vždy na místě. Možná budeš až překvapen(a), jaké všechny nešťastné události se už na různých akcích staly. Řekneme si pár základních pravidel a tipů, jak nebezpečným situacím předcházet.
15. – 17. 3. garantovaná víkendovka víkendovka účast na těchto akcích velmi doporučujeme
Termín pro garantovanou víkendovku, kterou budeš mít příležitost si v týmu dalších kurzistů a pod vedením zkušeného garanta zorganizovat.
18. 3. Psychická bezpečnost na akci a duševní hygiena přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Nejsi tak trochu blázen, že tohle děláš? Je to sice spíš případ pro psychiatra, ale organizátor si s tím musí umět poradit. Musí zvládat nejen sebe, ale i problémy v týmu či s účastníky. A sám se z toho nezbláznit…
23. 3. Právní minimum pro organizátory přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Aneb jak organizovat akce a nedostat se do vězení, do hledáčku policie, hygienické stanice ani žádných jiných úřadů.
29. – 31. 3. garantovaná víkendovka víkendovka účast na těchto akcích velmi doporučujeme
Termín pro garantovanou víkendovku, kterou budeš mít příležitost si v týmu dalších kurzistů a pod vedením zkušeného garanta zorganizovat.
1. 4. Modelové situace ze života organizátora přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Aneb co se skutečně stalo nebo může stát. Poučme se ze zkušeností, zážitků a chyb ostatních.
8. 4. Večer projektů I přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Přijď ve skupině 2-3 lidí s projektem na alespoň 5-denní zážitkovou akci, vypracuj hrubý dramaturgický rámec, uveď stěžejní programy, cíle a témata. Dostaneš prostor na prezentaci a poté podrobnou zpětnou vazbu od celého týmu. A samozřejmě můžeš nadchnout větší tým a v létě tuto akci dotáhnout do realizace.
12. – 14. 4. garantovaná víkendovka víkendovka účast na těchto akcích velmi doporučujeme
Termín pro garantovanou víkendovku, kterou budeš mít příležitost si v týmu dalších kurzistů a pod vedením zkušeného garanta zorganizovat.
15. 4. Večer projektů II přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Přijď ve skupině 2-3 lidí s projektem na alespoň 5-denní zážitkovou akci, vypracuj hrubý dramaturgický rámec, uveď stěžejní programy, cíle a témata. Dostaneš prostor na prezentaci a poté podrobnou zpětnou vazbu od celého týmu. A samozřejmě můžeš nadchnout větší tým a v létě tuto akci dotáhnout do realizace.
29. 4. Zkoušky přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Při tomto kurzu se toho jistě hodně naučíš a získáš spoustu zážitků a zkušeností. Pokud ale chceš získat osvědčení, musíš splnit podmínek víc (viz Podrobněji o kurzu). Když získáš osvědčení OHB, získáš tak jednak nehynoucí čest a slávu a kromě toho pak brontosaurus bude propagovat tvoje tábory a finančně i materiálně podporovat tvé akce. Pokud se ti nepodaří hned napoprvé OHBčko získat a na kurz jsi chodil(a), tak stačí jen nabrat zkušenosti a příště stačí přijít třeba až ke zkouškám. Schopný člověk se vždy uplatní. Vždyť ani celá armáda těch kteří mluví, nezmůže jednoho, který jedná.
TBD Závěrečná víkendovka víkendovka akce doplňkové, oddychové, zajímavosti - účast není tak důležitá
Závěrečná víkendovka má každým rokem jiný formát, vždy je to však sladká tečka za celým kurzem OHB.
TBD Víkend o zdravovědě a první pomoci víkendovka účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
Víkend věnovaný praktické výuce zdravovědy a první pomoci s důrazem na použití v táborových podmínkách. Dozvíš se také, jaké zdravotnické vybavení mít s sebou a co by nemělo nikdy chybět v lékárničce. Kurz je akreditován Ministerstvem zdravotnictví a je tak skvělou příležitostí, kde získat osvědčení zdravotníka. Bude organizován Chameleon Brno.
Pro zisk osvědčení OHB či HVDT je zdravokurz vyžadován, uznáme ti ale i kurz, který už máš absolvován, např. od Červeného Kříže, ZDrSEM, KČT Chameleon, případně jiné dle domluvy.
TBD Předávání osvědčení + závěrečná párty? přednáška účast je důležitá, téměř povinná pro úspěšné absolvování celého kurzu
A teď to pořádně oslavíme, potřeseme si rukou a oddychneme po půlroční práci :-). A zbytek večera je na Tobě a tvém OHB… Party? Program? Zážitkovka pro orgy? Bystrouška je použitelná v pondělní večery pro aktivity OHB ještě i následující týdny, je jen a jen na Tobě co s tím teď uděláš.
A teď je z tebe organizátor. Myslíš?
Tak se rychle do něčeho pusť! Přejeme hodně úspěchů a jsme ti stále k dispozici.