Otázky a Odpovědi

Hlásím se na poslední chvíli či dokonce pozdě, nevadí to?
Rozhodně nevadí. Já osobně jsem například přišel až na třetí přednášku, když mi o kurzu řekli kamarádi (také můžete říci svým kamarádům). Je však nanejvýš vhodné dát o sobě vědět přes přihlášku co nejdříve, i když si nejsem jistý/á zda budu kurz navštěvovat, a také zapojit se ještě před úvodní víkendovkou viz. harmonogram. Pokud si nejsi jistý/á, jestli se ještě do kurzu můžeš přidat, neváhej nám napsat a nějak se domluvíme (kontakt najdeš v levém menu dole).

 

Na úvodní víkendovku nebudu moci jet, ve stejném termínu máme povinný kurz ve škole. Je možné zapojit se i tak?
Vidíme to opravdu hodně neradi, ale možné to samozřejmě je. Hlavním důvodem je, že na úvodní víkendovce se v rámci kurzu hodně poznáte. Kdo na ní není, má velký hendikep v tom, že své spolukurzovníky zná méně, což se projeví už na večeru garantovaných víkendovek. Bude se Ti hodit znát ostatní, abys věděl, s kým chceš v týmu pracovat na přípravě své vlastní akce. Určitě budeme vyžadovat Tvoji účast na alespoň jedné ze dvou společných víkendovek kurzu.

 

Musím mít předchozí zkušenosti se zážitkovkou, aby se mohl/a kurz zúčastnit?
Velká část našich kurzistů se se zážitkovou pedagogikou už někde potkala. Ať už přímo v Hnutí Brontosaurus, na táborech nebo podobné odvětví studuje. Ale přichází i lidé pro které je to úplně nové. Rozhodně je vhodné, pokud máš alespoň nějakou účastnickou zkušenost, organizátorská není podmínkou, i když se hodí.

 

Pro koho ten Organizátorský kurz Hnutí Brontosaurus vlastně je?
Kurz je pro všechny, které zaujme téma či složení kurzu, ať už se bavíme o účastnících nebo o obsahu. Každý kurz si z velké části účastníci tvoří vlastně sami, protože vytváří skupinu, která prochází kurzem a pomáhá si. Organizátoři sice chystají a předkládají teoretické přednášky, úvodní a závěrečné víkendovky, víkendové kurzy a programy okolo, kurzisté si ale organizují své akce, vzájemně se jich účastní a tráví spolu čas. Vytváří se mezi nimi vazby, často přátelství a sem tam vznikne i nový pár. Z toho důvodu myslíme, že dobrou odpovědí na tuto otázku je říct, kdo se k nám do kurzu hlásí. Čti dál…

 

Jaký je věk vašich účastníků?
Hodně o skupině může napovědět například věk. Meze se rozhodně nekladou, našemu nejstaršímu frekventantovi bylo hodně přes 40 let a nejmladšímu okolo 19 let. Nicméně věkový průměr naších účastníků se pohybuje mezi 20 a 25 lety. Poslední roky se věkový průměr po lehoučkou zvedá, ale my bychom rádi, aby spíše klesal. Předchozí rok byl průměr 25 let a typický frekventant (medián) měl 24 let. Věk může být ale zrádná informace, vlastně by jen měla přiblížit, co lidé v tom daném věku zhruba řeší a co mají společné. To ale nemusí vždy záviset na věku.

 

Jací jsou teda vaši typičtí účastníci?
Tedy další věcí jsou typické životní zkušenosti, které se nedají tak snadno spočítat a nezřídka se najdou výjimky. Často se jedná o právě studující vysokoškoláky 0-3 ročník nebo čerstvě pracující většinou po vysoké škole. Občas se najdou i středoškoláci vyšších ročníků. Často se někde potkali se zážitkovou pedagogikou, Brontosaurem, dětmi na táborech či volnočasovými aktivitami pro děti či dospělé. Ale přicházi i lidé pro které je to úplně nové.

 

Proč se obvykle hlásí do kurzu?
Typicky přicházejí z několika důvodů z níže uvedených:

chtějí se dozvědět něco či více o zážitkové pedagogice

chtějí organizovat zážitkové nebo zážitkově pracovní akce, ať už pod Brontosaurem nebo jinde

už jsou organizátoři a chtějí se dále vzdělávat a zlepšovat

chtějí získat osvědčení HVDT, OHB, OvHB nebo absolvovat akreditovaný zdravokurz (nebo klidně všechno dohromady ;))

zajímají se o dobrovolnictví či ekologii

chtějí zažít OHB – protože jim kamarádi řekli, že je to super například pro osobní rozvoj

chtějí ostatním něco předávat nebo je posouvat dál

chtějí se inspirovat pro další působení např. jako organizátor

chtějí se poznat s podobně laděnými lidmi a najít si nové přátele

a další …

Co je zač organizátorský tým kurzu?
Poznali jste se? My, rozhodně ano. Současný organizátorský tým je složen z bývalých účastníků OHB, kteří se pro Tebe na základě vlastních zkušeností snaží připravit to nejlepší. Můžeš za námi přijít s jakoukoli prosbou nebo dotazem týkajícím se kurzu nebo organizování samotného.